כיצד הבנק הפדרלי ילחם באינפלציה דרך העלאת הריבית

בעקבות התפרצויות האינפלציה בארה"ב הודיע הבנק האמריקאי על העלאת הריבית במטרה להילחם באינפלציה. הסולידית החליטה להסביר כיצד זה יוריד את האינפלציה:

הסברים מהסוג של הסולידית מקובלים מאד ולרוב במחלקות לכלכלה תראו אותם בצירוף גרפים של ביקוש מצרפי וכדומה. לדעתי הם לא מספקים והמענה של הבנק המרכזי האמריקאי הוא פשוט הרבה יותר. בפוסטים הקודמים הסברנו כי בעזרת הכלי של קביעת הריבית הבנק המרכזי מגדיל ומקטין את כמות הכסף במשק. יש קשר בין כמות הכסף במשק לאינפלציה. אם יש יותר כסף מחיר המוצרים עולה. בשנים האחרונות כמות הכסף במשק האמריקאי הלכה וטיפסה וממש קפצה בשנים הללו של הקורונה:

https://tradingeconomics.com/united-states/money-supply-m1

התפרצויות האינפלציה האחרונות מביאות את הגידול לידי ביטוי במחירי המוצרים . כדי לבלום את האינפלציה הבנק המרכזי צריך להפחית את כמות הכסף בשוק. את זה הוא עושה על ידי העלאת הריבית. נניח שהבנק המרכזי נוקט במדיניות מרחיבה על ידי קביעת ריבית נמוכה מריבית השוק:

ישנה התפרצות אינפלציונית והבנק המרכזי מחליט להעלות הריבית. הוא מעלה את שער הריבית לשער ריבית ב ומקטין את כמות הכסף לכמות הכסף ב:

נניח שהאינפלציה ממשיכה לדהור. הבנק המרכזי מחליט להעלות את הריבית עוד יותר גבוה מעל שער הריבית של השוק:

כאן הבנק המרכזי לא מדפיס כסף ומלווה אותו אלא הוא לווה כסף מהציבור וכך מקטין את כמות הכסף בידי הציבור (סופג את הכסף). לא רק שכמות הכסף לא גדלה אלא שהיא קטנה. זה מה שקרה בישראל ב2002 בהעלאות הריבית החריפות של קליין.

העלאת הריבית לפי זה תשפיע בשני דרכים. קודם כל יהיה פחות כסף במשק ובנוסף ריבית ההלוואה תהיה יקרה יותר; מי שהריבית שלו על המשכנתא צמודה לריבית בנק ישראל יגלה שהוא משלם יותר כסף לבנקים. אבל האפקט המרכזי הוא האפקט הראשון. פחות כסף במשק מקשה על גלגול חובות. ובמשק שגם ככה בנוי על תיק אשראי ענקי היכולת להמשיך לגלגל חובות תקלע לקשיים. זה יוביל לפשיטת רגל בארה"ב ואם אותו תהליך יקרה גם בישראל הוא יוביל לפריצת משבר מסוג משבר הסאב פריים.

3 תגובות בנושא “כיצד הבנק הפדרלי ילחם באינפלציה דרך העלאת הריבית

 1. טוב, אז ננסה לחשוב בזמנים מודרנים: היה לנו מצב שמחירי הדירות עלו כי שווה לקנות בתים ולהשכיר הם נותנים יותר מהריבית. כעת זה יתחיל להתאזן. אם הריבית עולה מחירי בתים יעצרו או ירדו, אם אנשים לא יכולו לשלם משכנתאות מחירי דירות ירדו. אנשים יצטמצמו כדי לשלם משכנתאות? בארצות הברית אנשים יכולים להכריז על צ'פטר 11 ולמחוק חובות. האם זה יפגע בחברות שלוו? אם הבורסה תרד חברות יתקשו לגייס כספים. האם יהיה משבר כלכלי חריף? לא נראה לי. מה היה בשנות השמונים שמה כשהריבית הגיע ל 15%?
  האם יש כלים אחרים להוציא כסף מהאנשים? להעלות מיסים? טוב לא אפשרי בשנת בחירות. לצאת למלחמה?
  למה הממשלה לא יכולה להוציא אג"ח עם ריבית גבוה יותר?

  Liked by 1 person

  1. עדנה, כסף שהולך לחוב לא הולך לצריכה. אם כמות הכסף מצטמצמת יש פחות כסף לחוב ופחות כסף לצריכה ויפרוץ משבר. מה רמת המשבר? אני מעריך שדי חמורה.
   מה שהיה בשנות השמונים לא רלבנטי כי לא הייתה בועת חוב שכזו.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s